W leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej, a także pomocniczo w zakrzepicy żylnej stosowane są nieinwazyjne metody, które mogą pomóc w walce z tymi schorzeniami. Doskonale sprawdzą się do tego wyroby uciskowe, dzięki którym możesz ograniczyć ból. Wyroby uciskowe to szeroka oferta produktów, stosowanych przy powyższych schorzeniach.
Wyroby uciskowe – jakie wybrać i jak je stosować?
Jednymi z najpopularniejszych wyrobów uciskowych są pończochy. To nieinwazyjny i całkowicie bezpieczny sposób na walkę z żylakami. Można je stosować zarówno w początkowym stadium choroby, jak i w celu zapobiegania rozwojowi zespołu pozakrzepowego. Warto jednak pamiętać, że pończochy nie niwelują żylaków, a jedynie jest pomocnym sposobem na łagodzenie objawów i zapobiega powstawaniu powikłań. Należy jednak pamiętać, że pończochy najlepsze efekty dają przy regularnym i odpowiednim stosowaniu.
Wyroby uciskowe – wariant profilaktyczny
Wyroby uciskowe mogą być także stosowane w celach profilaktycznych, u osób narażonych na rozwój niewydolności żylnej, czy związanych z nią innych schorzeń. Można ich używać szczególnie podczas długotrwałych podróży samochodem, co przyczyni się do zmniejszenia ryzyka powstania zakrzepicy bądź obrzęku i uczucia ciężkich nóg. Pończochy i rajstopy mogą być także stosowane w celu leczenia niektórych schorzeń. W takim przypadku stopień ucisku dobiera lekarz, który jednocześnie wyklucza obecność możliwych przeciwwskazań do stosowania takich produktów. Pomiary kończyn, w celu ustalenia stopnia ucisku powinien wykonać lekarz bądź wykwalifikowany personel apteki.
Wyroby uciskowe – pończochy czy podkolanówki?
Wybierając wyroby uciskowe, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Bardzo ważny jest stopień ucisku. Jednakże jakie wyroby uciskowe sprawdzą się najlepiej- pończochy, czy może podkolanówki? Większość osób znacznie lepiej toleruje pończochy, dlatego też są one wybierane znacznie częściej niż podkolanówki. W sklepie Relaxsan znajdziesz pończochy uciskowe, a także pończochy samonośne.
Jak zakładać i nosić pończochy uciskowe?
Bardzo ważne jest, aby pończochy zakładać rano, od razu po wstaniu z łóżka. Założenie ich w momencie, gdy na nogach zacznie pojawiać się obrzęk, sprawi, że nie będą odgrywały swojej roli. Istotne jest też, aby podkolanówek nie podciągać zbyt wysoko, w miejscu zgięcia stawu kolanowego. Co więcej, zakładanie wyrobów uciskowych będzie łatwiejsze, gdy przed tym, skóra zostanie posmarowana kremem lub balsamem. Takie działanie ma na celu zapobieganie wysuszeniu skóry.
Jak długo trzeba nosić pończochy i inny wyroby uciskowe?
To, jak długo należy nosić wyroby uciskowe, zależy głównie od czasu trwania choroby. Bardzo często takie wyroby nosi się przez całe życie. Pończochy należy zdejmować na noc, jednakże niekiedy zdarza się tak, że lekarz zaleca niezdejmowanie wyrobów uciskowych dłużej niż jeden dzień. Takie sytuacje najczęściej mają miejsce tuż po zabiegach; takich jak operacja żylaków, w zakrzepicy, czy po operacjach chirurgicznych.
Wyroby uciskowe stosowane prawidłowo i systematycznie mogą pomóc w łagodzeniu dolegliwości związanych z żylakami. Jednakże należy pamiętać, by stopień ucisku takich produktów konsultować z lekarzem.