Muzyk na żywo: Możesz wyruszyć w trasę koncertową z własną grupą piosenek, w orkiestrach, grupach coverów lub okładkach. W zależności od rodzaju zespołu, który wybierzesz, będziesz grał w klubach i pubach, na imprezach w ratuszu, prywatnych imprezach firmowych lub na weselach, chrzcinach i komuniach.
Muzyk studyjny: Możesz grać swoim instrumencie w nagraniach dla innych artystów, w reklamie, w utworach instrumentalnych do karaoke i tak dalej.
Technik studyjny: Odpowiada za dźwięk w nagraniach dla grup różnych stylów, lektorów, reklamy, instrumentów, dubbingu, tworzenia biblioteki sampli.
Produkcja muzyczna: Ta praca polega na wykonaniu aranżacji i produkcji na potrzeby płyt zespołu, kina, telewizji. Muzycy tego typu poświęcają się również tworzeniu i kierowaniu występami i trasami koncertowymi artystów lub grup.
Technik na żywo: Osoby te są dedykowane do nagłaśniania koncertów, teatrów, musicali, sal itp. Najważniejsze stanowiska to technicy, którzy odpowiadają za dźwięk docierający do publiczności oraz technik monitorujący, który odpowiada za to, aby muzycy i artyści dobrze się słyszeli.
Nauczanie muzyki: bardziej konwencjonalne zawody, takie jak nauczyciele muzyki, szkoły publiczne i prywatne, kursy dla instytucji takich jak uniwersytety lub szkoły, itp. W tej dziedzinie niezbędny będzie stopień naukowy nadany przez uczelnię.
Kompozytor: Są to ludzie, którzy tworzą swoją własną muzykę dla własnej kariery artystycznej lub dla kariery swojej grupy.
Bez wątpienia bycie muzykiem to zawód jak każdy inny, z tak wieloma możliwościami pracy. Zachęcamy muzyków, aby cenili siebie i wiedzieli, że muzyka jest ważna, a ich praca powinna być ceniona zgodnie z tym, co wnoszą do społeczeństwa.